Pływanie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Jej zaletą jest to, że możemy ją uprawiać przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Zimą zwykle wybieramy basen, natomiast już od później wiosny i oczywiście latem możemy przenieść się na otwarte akweny.

Pływać można również w czasie urlopu, na przykład w krajach południa Europy czy w egzotycznych zakątkach świata. Tutaj przyda się trochę dodatkowego sprzętu. Poza strojem kąpielowym dobrze będzie mieć przy sobie płetwy do pływania, które doskonale sprawdzają się w morzu, oceanie, jeziorze, a nawet w basenie. Po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu.

Płetwy dla fanów snorkelingu

Mówisz: płetwy do pływania, myślisz: snorkeling. To naturalne skojarzenie, które mają chyba wszyscy, którzy kiedykolwiek spróbowali snorkelingu, na przykład będąc na wakacjach w Chorwacji czy w Grecji, nie wspominając już o Azji Południowo-Wschodniej czy Karaibach.

W gwoli przypomnienia: snorkeling to obserwowanie podwodnego życia przy pomocy maski, rurki oraz właśnie płetw. Jest to podstawowy strój, który umożliwia swobodne podziwianie ryb, korali, morskiej roślinności oraz całej flory i fauny mórz i oceanów.

Snorkeling uzależnia, dlatego większość osób, które miały możliwość uprawiania tej formy aktywności, w pewnym momencie zaczyna rozważać zakup własnego sprzętu, na czele z maską i płetwami.

Dlaczego płetwy przydają się podczas uprawiania snorkelingu?

Ułatwiają przemieszczanie się w wodzie bez efektu pluskania, dzięki czemu nie straszymy podwodnych żyjątek;
Umożliwiają szybką zmianę stanowiska;
Pozwalają zanurkować nieco głębiej na wdechu i w mgnieniu oka przedostać się w kierunku dna oraz równie szybko wypłynąć na powierzchnię;
Przydają się również przy wchodzeniu do wody, zwłaszcza wtedy, gdy dno jest kamieniste i mogą się na nim czaić np. jeżowce;

Jeśli więc uprawiasz lub planujesz uprawiać snorkeling, to płetwy do pływania powinny znaleźć się wysoko na Twojej liście zakupów.

Płetwy do nurkowania

Płetwy są oczywiście obligatoryjnym elementem wyposażenia nurka. Należy odróżnić nurkowanie od omówionego wcześniej snorkelingu. Pisząc w dużym uproszczeniu: nurkowanie to zanurzanie się pod wodą z butlą wypełnioną mieszaniną powietrza, która umożliwia oddychanie i tym samym niewynurzanie się na powierzchnię przez dłuższy czas.

O ile można uprawiać snorkeling bez płetw do pływania, o tyle jest to praktycznie niemożliwe w przypadku nurkowania. Pod wodą płetwy umożliwiają wystarczająco szybkie poruszanie się w wodzie, co ważne: przy mniejszym wysiłku mięśni nóg.

Jeśli więc chcesz zacząć uprawiać nurkowanie, to kompletowanie potrzebnego sprzętu zacznij właśnie od drobiazgów i tańszych elementów wyposażenia, jak płetwy do pływania.

Płetwy treningowe, czyli zwiększ efektywność swojego treningu pływackiego

Nie każdy wie, że płetwy są używane również w basenie. Korzystają z nich przede wszystkim osoby, które traktują pływanie jako formę treningu aerobowego i chcąc osiągnąć jak najlepsze efekty kondycyjne.

Podczas pływania w basenie płetwy stawiają dodatkowy opór, co ma oczywiście bezpośrednie przełożenie na wysiłek mięśniowy. Dodatkowo płetwy mogą ułatwić wypracowanie prawidłowej techniki poruszania nogami.

Trening pływacki w płetwach jest czymś naturalnym dla wyczynowych sportowców, ale też ambitnych amatorów oraz osób uprawiających triathlon, które w ten sposób przygotowują się do startu w bardzo wymagających kondycyjnie zawodach.

Płetwy dla dzieci – w sam raz na rodzinne aktywności w wodzie

Tak, dzieci również mogą korzystać z płetw – i to zarówno do pływania w basenie, w morzu, w jeziorze, do uprawiania snorkelingu z rodzicami czy podejmowania pierwszych prób nurkowania. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz płetwy w dziecięcych rozmiarach i w pięknych wersjach kolorystycznych.

W ten sposób możesz wyposażyć w płetwy do pływania całą rodzinę, na przykład przed planowanymi wakacjami w jakimś ciepłym zakątku świata, gdzie woda jest idealnie przejrzysta, a podwodna flora i fauna zachwycają.

Zaznaczamy przy tym, że dziecięce płetwy do pływania są świetnym wyborem na etapie nauki i doskonalenia techniki podczas treningów pływackich w basenie.

Kup płetwy do pływania w naszym sklepie internetowym

Wiesz już, że płetwy do pływania to bardzo praktyczny sprzęt, z którego można korzystać nie tylko w czasie wakacji w ciepłych krajach. Na pewno warto je mieć pod ręką, zwłaszcza mając ambitny plan poprawienia swojej formy poprzez regularne treningi na basenie.

Szeroki wybór płetw do pływania znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego. Proponujemy płetwy renomowanych producentów, czyli Speedo, Arena oraz AQUAWAVE. W Strefie Pływania dostępne są płetwy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, w dużym wyborze wariantów kolorystycznych i jak zawsze w korzystnej cenie.

Zajrzyj też do innych artykułów na blogu, w których m.in. podpowiadamy, jakie buty na jeżowce wybrać oraz wyjaśniamy, w jakich sytuacjach warto korzystać z koszulek do pływania.