Buty do wody bywają potocznie określane mianem butów na jeżowce. Wielu Polaków dowiedziało się o istnieniu takiego rodzaju obuwia przy okazji spędzania wakacji na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, przede wszystkim w Chorwacji. W tym pięknym, ciepłym i przejrzystym akwenie sporym problemem pozostają właśnie jeżowce, które mogą wyrządzić człowiekowi krzywdę – wystarczy nastąpić na ostre kolce bosą stopą. Właśnie przed takimi i podobnymi sytuacjami chronią buty na jeżowce, które są dostępne w stałej ofercie naszego sklepu pływackiego. W kolejnym artykule poradnikowym na blogu Strefy Pływania podpowiadamy, jak wybrać buty do wody i dlaczego właściwie warto je mieć, nie tylko w czasie wakacji.

Czym są buty na jeżowce?

Na początek wyjaśnijmy, co to są jeżowce. Jest to gromada morskich zwierząt, których charakterystycznym elementem są długie i ostre kolce. Stanowią one formę ochrony przed drapieżnikami, natomiast okazują się szczególnie problematyczne dla ludzi korzystających z morza. Mnóstwo jeżowców zamieszkuje wody wspomnianego Morza Adriatyckiego, ale nie tylko. Nastąpnięcie na kolce zwierzęcia może się naprawdę źle skończyć – w najlepszym przypadku bolesnym skaleczeniem, w najgorszym nawet interwencją chirurgiczną. Buty do wody znacząco minimalizują ryzyko zrealizowania się takiego scenariusza. Założone na stopy chronią je przed bezpośrednim kontaktem z podłożem, a gruba podeszwa częściowo zabezpiecza przed zranieniem. Warto przy tym podkreślić, że choć mówimy tutaj potocznie o butach na jeżowce, to ten rodzaj obuwia ma znacznie szersze zastosowanie:

  • Ochrona stóp przed skaleczeniem o skały;
  • Ochrona przed śmieciami, szczególnie kawałkami szkła, igłami etc.;
  • Poprawa komfortu chodzenia po rozgrzanym piasku;
  • Zmniejszenie ryzyka poślizgnięcia się na skale czy mokrej posadzce basenowej;
  • Wygodny sposób na zejście z plaży i pójście np. do pobliskiego sklepu, bez konieczności przebierania się;

Wiele osób zakłada też buty do wody, ponieważ zwyczajnie czuje wstręt przed stąpaniem bosymi stopami po dnie morza czy tym bardziej jeziora.

Rodzaje butów do wody

Pisząc o butach do wody mamy na myśli każdy rodzaj obuwia, który może zmniejszyć ryzyko kontuzji podczas wszelkich form aktywności w wodzie. Warto tutaj wspomnieć przede wszystkim o:

  • Typowych butach na jeżowce– są stosunkowo sztywne, ale w zamian bardzo dobrze chronią stopy przed jeżowcami, ostrymi skałami etc. Dostępne są również bardziej elastyczne buty do wody, które zapewniają jeszcze wyższy komfort noszenia.
  • Materiałowe buty do wody– takie buty doskonale sprawdzają się zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Są uniwersalne, dzięki czemu można ich nie zdejmować przez cały dzień spędzany na plaży czy nad jeziorem. Zapewniają przy tym wysoki komfort oraz całkiem nieźle się prezentują.
  • Skarpety do wody– funkcją takich skarpet jest nie tyle ochrona przed skaleczeniem, co przed bakteriami, grzybami i otarciami, a także poślizgnięciem się. Jest to zatem doskonały wybór dla osób szukających dodatkowej ochrony na basenie, na przykład hotelowym.

W jakich sytuacjach potrzebujesz butów na jeżowce?

Buty do wody to wręcz elementarna część stroju każdej osoby, która wybiera się na wakacje do Chorwacji, Czarnogóry, Włoch czy do innych krajów położonych nad morzem, w którym „roi się” od jeżowców. Takie obuwie znacząco zwiększa również bezpieczeństwo podczas wchodzenia do morza o skalistym dnie. Buty do wody chronią przed skaleczeniem się na zanieczyszczonej plaży oraz przed oparzeniami podeszw stóp od rozgrzanego piasku. Buty do wody świetnie sprawdzają się również na basenie, zapewniając skuteczną ochronę przed drobnoustrojami oraz minimalizując ryzyko poślizgnięcia się na mokrej posadzce – w takich butach całkiem wygodnie się pływa, dlatego nie trzeba ich zdejmować nawet w trakcie rozruchu czy właściwego treningu pływackiego.

Jakie buty do wody wybrać?

Przede wszystkim potrzebujesz takich butów, które najlepiej sprawdzą się podczas uprawiania preferowanej przez Ciebie aktywności wodnej – inne buty wybierzemy do stąpania po kamienistym dnie i ochrony przed jeżowcami, inne do zabawy na plaży, jeszcze inne na basen (choć oczywiście niektóre modele są uniwersalne). Najważniejsze jest to, aby wybrane buty na jeżowce były wygodne i zapewniały Ci wysoki komfort noszenia. Zwróć więc uwagę na materiał, z jakiego są wykonane - powinien być elastyczny i miękki.

Znajdź swoje nowe buty na jeżowce w strefaplywania.pl

Strefa Pływania to specjalistyczny sklep pływacki, w którego ofercie znajdziesz wszystkie elementy odzieży i akcesoria przydające się podczas aktywności w wodzie. Oferujemy m.in. buty na jeżowce renomowanych marek Arena i Speedo, dostępne w szerokim wyborze rozmiarów – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Już teraz zapoznaj się z całą naszą ofertą butów do wody i wybierz odpowiedni model dla siebie, dziecka czy całej rodziny. Zajrzyj też do innych artykułów na naszym blogu, w których m.in. podpowiadamy, jak dobrać okulary do pływania oraz wyjaśniamy, jak czyścić maskę do pływania i jak o nią dbać.