Jak dobrać okulary do pływania?
Okularki pływackie są nieodłącznym elementem stroju każdego pływaka. Nie ważne, czy pływasz rekreacyjnie, intensywnie trenujesz czy może bierzesz udział w zawodach – okulary decydują o Twoim komforcie, tym samym mogąc mieć istotny wpływ na osiągane wyniki. Wiele osób niestety nie przykłada do tego większej wagi, kupując przypadkowe okulary do pływania w markecie, kierując się wyłącznie kryterium ceny. Nie popełniaj tego samego błędu. W naszym artykule podpowiadamy, jak dobrać okulary do pływania, aby naprawdę być z nich zadowolonym i poczuć wyraźną różnicę w komforcie, zarówno podczas pływania rekreacyjnego, jak i treningu.
Podstawowy podział okularów do pływania
Okulary pływackie to akcesoria, bez których nie może się obyć żadna osoba regularnie korzystająca z basenu czy też uprawiająca triathlon. Do ich wyboru należy podejść z głową, dając sobie trochę czasu na znalezienie odpowiedniego modelu. To zaskakujące, jak wiele osób potrafi poświęcić nawet kilka godzin na zakup np. szortów plażowych, a okularki kupuje niejako z marszu. Wypada zacząć od wyjaśnienia, że okularki pływackie okularkom pływackim nierówne. Choć wszystkie modele dostępne na rynku na pierwszy rzut oka mogą wyglądać podobnie, to w rzeczywistości istnieją między nimi poważne różnice w konstrukcji i tym samym przeznaczeniu. Oto podstawowy podział okularów do pływania:
- Okularki miękkie– podstawowy rodzaj okularków, przeznaczone do typowego pływania rekreacyjnego. Ich zaletą jest to, że dzięki miękkiej konstrukcji bardzo łatwo dopasowują się do kształtu twarzy, zapewniając przy tym dobry komfort noszenia. To odpowiedni wybór na start, na przykład dla dziecka, ale też dla osób dorosłych, które chodzą na basen od czasu do czasu i nie mają specjalnych oczekiwań w zakresie ergonomii okularków czy ich szczelności.
- Okularki półtwarde– tutaj przechodzimy już do kategorii okularków treningowych, a nawet startowych. W odróżnieniu od okularków miękkich te trzeba bardzo dobrze dopasować do kształtu twarzy, w przeciwnym razie mogą uwierać i powodować dyskomfort. Okularki półtwarde są odpowiednie dla osób, które podchodzą do pływania ambitnie, jest to ich podstawowa forma aktywności fizycznej, przygotowują się do startu w zawodach czy po prostu intensywnie trenują, chcąc osiągać coraz lepsze wyniki. Specyfiką tych okularków jest również to, że zapewniają dobre kąty widzenia – to zasługa zakrzywionej soczewki.
- Okularki szwedki– są to okulary przeznaczone typowo do startu w zawodach. Z uwagi na sztywną konstrukcję nie zapewniają wysokiego komfortu noszenia, stąd nie stosuje się ich podczas długiego treningu. Szwedki muszą być przede wszystkim szczelne, nie zsuwać się z oczodołów podczas szybkiego pływania i wykazywać się odpornością na napór wody. To propozycja dla świadomych pływaków.
Poza tym warto wspomnieć, że istnieją okularki pływackie do triathlonu, które wyróżniają się szerokimi kątami wodzenia oraz grubszą uszczelką zapewniającą jeszcze lepszą ochronę przed wodą, jak i amortyzującą ewentualne uderzenia. W okularkach triathlonowych stosuje się także soczewki z polaryzacją, które chronią oko przed promieniowaniem słonecznym i rozbłyskami światła w wodzie.
Okularki z powłoką antifog
Wśród pływaków bardzo popularne są okularki pływackie ze specjalną powłoką zapobiegającą parowaniu soczewek. Wbrew obiegowej opinii nie jest to problem, który trzeba zaakceptować. Wystarczy po prostu wybrać odpowiednie okularki, aby zapomnieć o parowaniu szkieł w trakcie treningu. Na rynku znajdziemy modele okularków pływackich ze szkłami wzbogaconymi o powłokę znacząco minimalizującą zjawisko parowania. Dobrym przykładem mogą być okularki niemieckiej marki Arena, w których zastosowano technologię Swipe Anti Fog – zapewnia ona aż dziesięciokrotnie dłuższą ochronę przed parowaniem szkieł, w dodatku można ją ponownie aktywować poprzez przesunięcie palcami po powierzchni soczewek. Sprawdź np. bardzo popularne i wysoko oceniane przez pływaków okularki startowe Arena COBRA CORE SWIPE MIRROR.
Jak dopasować okularki pływackie do twarzy?
Możesz kupić najdroższe i najlepiej oceniane okulary do pływania, a i tak nie być z nich zadowolonym. Będzie tak, jeśli zostaną źle dopasowane do Twojej twarzy, w efekcie czego ich noszenie będzie niewygodne, a co najgorsze będą przepuszczać wodę. To frustrujące, ale na szczęście można tego uniknąć. Wybierając okularki przede wszystkim zwróć uwagę na szerokość szkieł, ponieważ jest to jedyny parametr, którego nie można zmienić (szerokości szkieł się nie reguluje). Pozostałe elementy, jak noski czy gumki, można łatwo wyregulować i tym samym perfekcyjnie dopasować do kształtu twarzy – choć oczywiście dużo zależy tutaj od zakresu regulacji, który w okularkach dobrych producentów jest wystarczająco szeroki. Pamiętaj: dobrze dopasowane okularki po delikatnym przyciśnięciu i przyssaniu się do twarzy trzymają się oczodołów przez kilka sekund. Wiesz już, jak dobrać okulary do pływania. Nie pozostaje Ci nic innego, jak sprawdzić ofertę naszego sklepu internetowego, w którym znajdziesz ogromny wybór okularków rekreacyjnych, treningowych, startowych i do triathlonu.