Pamiętasz kultowy serial „Słoneczny patrol”? Większość z nas kojarzy go z trzema elementami: „atrybutami” Pameli Anderson, owłosionym torsem Davida Hasselhoffa oraz charakterystyczną, czerwoną bojką. Tej ostatniej używają oczywiście także współcześni ratownicy, których można spotkać na plażach czy basenach. I właśnie bojce do pływania poświęcimy kolejny artykuł poradnikowy na naszym blogu, ponieważ jest to arcyważny element wyposażenia osób pływających na otwartych wodach. Bojka do pływania, choć jej używanie nie jest obowiązkowe, to jednak powinna znaleźć się na liście najpilniejszych zakupów każdej osoby, która często pływa w jeziorze czy w morzu, pokonując znaczne dystanse np. w ramach treningu triathlonowego. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając bojkę ratunkową dla siebie.

Do czego właściwie służy bojka do pływania?

Jak nietrudno się domyślić, bojka ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo pływaka, szczególnie podczas pływania na otwartych wodach, gdzie nie zawsze mamy możliwość szybkiego podpłynięcia do brzegu. Dzięki bojce możesz uniknąć bardzo groźnej sytuacji, gdy np. złapie Cię skurcz na środku jeziora czy kilkaset metrów od nadmorskiej plaży. Takie chwile grozy przeżyli nawet doświadczeni pływacy, którzy dobrze wiedzą, że wypływanie bez bojki asekuracyjnej na otwarte wody, zwłaszcza z planem zrobienia porządnego treningu, jest bardzo ryzykowne. Bojka do pływania może uratować życie nie tylko jej posiadaczowi, ale też postronnej osobie. Gdy zauważysz, że ktoś inny ma poważne kłopoty w wodzie, to zyskasz możliwość natychmiastowego ruszenia z pomocą, bez podejmowania nadmiernego ryzyka.

Rodzaje bojek do pływania

Bojka asekuracyjna to dość ogólnikowy termin, pod którym mogą się kryć zupełnie różne rozwiązania. Podstawowy podział bojek sprowadza się do modeli:

  1. Plastikowych (twardych).
  2. Dmuchanych (pneumatycznych).

Do amatorskiego użytku w zupełności wystarczy bojka dmuchana, która jest znacznie wygodniejsza. Można ją nadmuchać w kilka chwil i zyskać pełnoprawną bojkę asekuracyjną, a po spuszczeniu powietrza nie zajmuje cennego miejsca. Pamiętaj natomiast, że bojka dmuchana ma mniejszą wyporność i wytrzymałość w porównaniu z tą twardą.

Materiał wykonania bojki

Najpopularniejsze bojki dmuchane są wykonane z różnego rodzaju tworzyw sztucznych – każdy producent stosuje tutaj własne rozwiązania. Nie trzeba się bać takiego materiału, ponieważ jest on wystarczająco wytrzymały w normalnych warunkach użytkowych, a przy tym nie ma potrzeby szczególnego dbania o taką bojkę – po treningu wystarczy ją opłukać pod bieżącą wodą i wysuszyć.

Sucha komora

Sucha komora to bardzo praktyczny element wyposażenia bojki do pływania. To nic innego, jak specjalna kieszeń, która zapewnia ochronę przed wodą. Dzięki uszczelnieniom można w niej przechowywać różne przedmioty, które zabierasz ze sobą na trening i nie możesz ich zostawić na brzegu, na przykład portfel, klucze, kluczyk samochodowy czy telefon.

Solidne zapięcie

Każda bojka asekuracyjna musi posiadać zapięcie, dzięki któremu nie zgubimy jej podczas pływania. Zwróć uwagę na jakość zapięcia – i tak będzie wykonane z plastiku, natomiast diabeł tkwi w szczegółach, dlatego na pewno warto postawić na bojkę renomowanego producenta, który przykłada dużą wagę do kontroli jakości swoich produktów.

Kolor bojki

Na rynku są dostępne bojki asekuracyjne w kilku wariantach kolorystycznych: czerwone, żółte oraz pomarańczowe. Największą popularnością cieszą się te ostatnie i z pewnością będzie to dobry wybór. Pomarańczowa bojka do pływania jest widoczna z daleka, a o to właśnie chodzi – dzięki temu zauważą Cię np. kajakarze, żeglarze czy ratownik, który w razie potrzeby będzie mógł podjąć interwencję i pomóc Ci w wyjściu z opresji.

Dodatkowe elementy

Bojki asekuracyjne są wyposażone w długi sznurek, który pozwala wygodnie holować bojkę za sobą. Praktycznym elementem wyposażenia jest również dodatkowy uchwyt – dzięki niemu możesz się zatrzymać i odpocząć, podpierając się bojką nawet na środku akwenu.

Kup bojkę do pływania w sklepie internetowym Strefy Pływania

W ofercie Strefy Pływania znajdziesz bojkę asekuracyjną, która spełni oczekiwania zdecydowanej większości pływaków. Model ARENA OPEN WATER BUOY to uniwersalny wybór w kolorze pomarańczowym. Jest to bojka dmuchana, z praktyczną suchą komorą na potrzebne drobiazgi, świetna do pływania na otwartych wodach, w tym do treningu triathlonowego. Bojka jest wykonana z solidnego materiału, wyposażona w praktyczne dodatki i bardzo wytrzymała, dlatego posłuży Ci co najmniej przez kilka lat. Po złożeniu zajmuje mało miejsca i bez problemu zmieścisz ją w kieszeni plecaka czy torby. Zajrzyj też do innych artykułów poradnikowych na naszym blogu. Dowiesz się z nich m.in., jakie buty do kąpieli wybrać, jak skompletować solidny sprzęt do nauki pływania, a także poznasz przeznaczenie i właściwości napojów izotonicznych, niezbędnych w diecie osoby trenującej pływanie czy uprawiającej triathlon.