Okulary szwedki: co powinieneś o nich wiedzieć?
22
wrz
0
Michał Ptak Nasz blog
Okulary szwedki: co powinieneś o nich wiedzieć?

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważnym elementem wyposażenia pływaka są okulary. Zapewniają nam one dobre widzenie pod wodą, chronią oczy przed bezpośrednim kontaktem z cieczą (zwykle chlorowaną), dzięki czemu nie odczuwamy żadnego dyskomfortu (pieczenie, szczypanie, zaczerwienienie). Okularów pływackich należy używać bez względu na stopień zaawansowania i preferowaną formę aktywności w wodzie. Na rynku znajdziemy co najmniej kilka wariantów tego sprzętu, dość istotnie różniących się między sobą wykonaniem, strukturą oraz przeznaczeniem. Najbardziej specyficzne są okulary szwedki. Chyba każdy pływak spotkał się z tą nazwą, ale nie wszyscy wiedzą, co właściwie się za nią kryje. To dokładnie wyjaśniamy w naszym poradniku.

Okulary szwedki: co to takiego?

Popularne szwedki mocno różnią się od innych rodzajów okularów pływackich. Przede wszystkim są znacznie sztywniejsze – w branżowych katalogach można się spotkać z klasyfikacją „bardzo sztywne”, co już dużo mówi na temat ich budowy i przeznaczenia. Ale po kolei.

Okulary szwedki nie posiadają silikonowej/gumowej obwódki, przez co ich noszenie może się wydawać bardzo niewygodne. Wyraźnie czuć twardość okularów, a po zakończonym treningu na twarzy pozostanie widoczny odcisk. Szwedki nieco trudniej dopasowują się do kształtu twarzy, stąd decydując się na takie okulary trzeba bardzo dokładnie sprawdzić, czy dany model zapewni odpowiedni komfort oraz przede wszystkim skuteczną ochronę przed zalewaniem oczu wodą.

Na szczęście producenci szwedek zadbali o to, aby każdy pływak miał możliwość perfekcyjnego dopasowania okularków do swojej twarzy. Markowe modele posiadają szeroki zakres regulacji przy pomocy mostków nosowych oraz gumy na głowie. Dzięki temu można znaleźć optymalne ustawienie, nie odczuwać żadnego dyskomfortu w trakcie pływania oraz zagwarantować sobie idealne doleganie okularków.

Warto wiedzieć

Okulary szwedki najczęściej są przeznaczone do samodzielnego montażu – wszystkie elementy znajdują się oczywiście w zestawie. Nie jest to trudne, a jednocześnie daje pewność, że dobrze dopasujemy okulary. Oczywiście można również kupić już złożony model.

Typowe dla szwedek jest to, że ten rodzaj okularów pływackich zapewnia zdecydowanie najszerszy kąt widzenia. Pływak może swobodnie zerkać na boki i na przykład obserwować, co dzieje się na sąsiednim torze, bez konieczności przechylania głowy. Jest to ogromne udogodnienie z punktu widzenia wyczynowców, a także osób biorących udział w różnego rodzaju zawodach, w tym amatorskich.

Jakie szwedki kupić?

To pytanie prędzej czy później zada sobie każda osoba chcąca osiągać coraz lepsze wyniki pływackie i wskoczyć, czy raczej wpłynąć na wyższy poziom. Szwedki są zdecydowanie najlepszymi okularami startowymi, ale to wcale nie oznacza, że każdy model dostępny na rynku spełni Twoje oczekiwania.

Wybierając okulary szwedki zwróć uwagę na zakres możliwości ich dopasowania do kształtu twarzy. Im więcej mostków nosowych w zestawie, tym lepiej, bo to właściwie wykluczy ryzyko, że okulary będą niewygodne. Dodatkowo producenci często dorzucają do zestawu jeszcze jeden pasek gumowy – może on służyć, jako zapas.

Zwróć także uwagę na to, czy okulary posiadają powłokę przeciwmgielną – dzięki temu nie będą tak intensywnie parować, co bezpośrednio przekłada się na komfort pływania. Jeśli natomiast zamierzasz korzystać z okularów na otwartych wodach, na przykład w jeziorze, to koniecznie sprawdź, czy dany model zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV.

Ważnym kryterium wyboru okularów szwedek jest też ich masa własna – im lżejsze, tym po prostu wygodniejsze. Pod tym względem zdecydowanie na plus wyróżniają się okulary Arena Swedix, które są oczywiście dostępne w naszym sklepie internetowym. To popularny model zarówno wśród zaawansowanych amatorów, jak i profesjonalistów.

Komu można polecić okulary szwedki?

Od razu warto zaznaczyć, że nie jest to typ okularów dla każdego. Szwedki mają konkretne przeznaczenie i jest nim profesjonalne lub przynajmniej zaawansowane uprawianie pływania. Ze względu na to, że nie zapewniają one tak wysokiego komfortu, jak okularki miękkie czy półtwarde, odradzamy je osobom pływającym rekreacyjnie, chodzącym na basen przede wszystkim po to, aby się zrelaksować, wykonać trening ogólnorozwojowy czy podtrzymać formę.

Ważne!

Okulary szwedki nie są przeznaczone dla dzieci – najmłodsi pływacy z pewnością narzekaliby na dyskomfort i nieprzyjemny ucisk wokół oczu.

Szwedki będą natomiast idealnym wyborem dla osób uprawiający pływanie wyczynowo, intensywnie trenujących, ale okazjonalnie także dla triathlonistów. Zapewniają największe pole widzenia, po ścisłym dopasowaniu nie zsuwają się z twarzy nawet przy dużej fali, bardzo skutecznie chronią oczy przed kontaktem z wodą. Ten rodzaj okularów pływackich cieszy się również popularnością wśród osób uprawiających skoki do wody.

Jeśli wiesz już, że okulary szwedki będą optymalnym wyborem także dla Ciebie, to koniecznie sprawdź wszystkie propozycje, jakie przygotowaliśmy w sklepie internetowym strefaplywania.pl.