Zatyczki do uszu na basen – co musisz o nich wiedzieć?


Jeśli regularnie chodzisz na basen, ale do tej pory nie korzystałeś z zatyczek do uszu, to mamy dla Ciebie dobrą propozycję: zacznij je stosować przy najbliższej okazji. Takie zatyczki są bardzo komfortowe, ale przede wszystkim od ręki rozwiązują podstawowy problem większości pływaków, czyli wodę wlewającą się do uszu. Nie jest to ani przyjemne, ani tym bardziej zdrowe (za chwilę to wyjaśnimy). Zatyczki do uszu na basen powinny być podstawowym elementem wyposażenia każdego pływaka, niezależnie od wieku, częstotliwości pływania oraz intensywności treningu. Sprawdź, co warto wiedzieć o takich zatyczkach.

Z czego są wykonane zatyczki do uszu na basen?

Zdecydowana większość markowych zatyczek do uszu jest wykonana z silikonu. Dzięki temu zachowują elastyczność oraz bardzo łatwo dopasowują się do kształtu ucha. Nie podrażniają przy tym skóry i nie powodują żadnego dyskomfortu.

Rada

Wybierając zatyczki zwróć uwagę na to, czy nie zawierają PCW.

Jeśli chodzi o rekomendowanych producentów zatyczek do uszu na basen, to niezmiennie polecamy tutaj produkty marki Arena, do których mamy pełne zaufanie. Prezentują one znakomity stosunek ceny do jakości wykonania.

Ile kosztują zatyczki do uszu na basen?

Na szczęście nie są to drogie akcesoria pływackie. Cena nie stanie więc na przeszkodzie w zaopatrzeniu się w zatyczki do uszu na basen. Kupisz je już za kilkanaście złotych, dlatego nie ma żadnego sensownego powodu, aby z nich rezygnować. Zwróć również uwagę, że markowe zatyczki do uszu, wykonane z wysokojakościowego silikonu, posłużą Ci przez bardzo długi czas. Są łatwe w utrzymaniu w czystości – po treningu wystarczy tylko umyć je pod bieżącą wodą z dodatkiem np. mydła czy żelu pod prysznic i zostawić do wysuszenia.

Sprawdź najtańsze zatyczki do uszu od Areny dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego.

Czy korzystanie z zatyczek do uszu jest bezpieczne?

Tak, nie masz się tutaj czego obawiać. Jak już wspomnieliśmy zatyczki mają ergonomiczny kształt i są wykonane z elastycznego materiału, co pozwala perfekcyjnie dopasować je do uszu. Nie ma również ryzyka, że zatyczki dostaną się głęboko do kanału słuchowego, ponieważ uniemożliwia to ich konstrukcja.

Czy z zatyczek mogą korzystać dzieci?

Mogą, a wręcz powinny! Zatyczki do uszu zapewniają bardzo dobrą ochronę przed wlewaniem się wody, co z kolei stanowi nie lada problem dla młodszych pływaków, w tym dla maluszków, które dopiero oswajają się z basenem. Niezależnie od wieku dziecka warto więc kupić dla niego zatyczki i w ten sposób uniknąć np. histerii czy tym bardziej zablokowania się dziecka i odmawiania kolejnych zabaw w wodzie.

Rada

Zatyczek warto używać nie tylko podczas pływania, ale też niewinnych zabaw w wodzie, np. w aquaparku, hotelowym czy ogrodowym basenie, brodziku etc. Co ciekawe, niektórzy rodzice stosują takie zatyczki również podczas… mycia głowy dziecka. To sprytny sposób na zaoszczędzenie sobie i dziecku płaczu w trakcie nielubianej czynności.

Dlaczego warto korzystać z zatyczek do uszu?

Podstawowym powodem jest oczywiście to, że zatyczki chronią przed wlewaniem się wody do uszu. Może się wydawać, że to nic takiego, ponieważ każdy, kto regularnie korzysta z basenu, doświadczył efektu „przytkanych” uszu po wyjściu z wody.

Pamiętajmy jednak, że pływając mamy prawo czuć się komfortowo – jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które intensywnie trenują czy przygotowują się do startu w zawodach. Woda wlewająca się do uszu irytuje, zmusza do robienia sobie dłuższych przerw i w ten sposób wytrąca z rytmu treningowego.

Co ciekawe, z zatyczek do uszu warto korzystać nie tylko w wodzie. To świetny sposób na uchronienie siebie, a już szczególnie dziecka, przed zapaleniem ucha i przewianiem. Po wyjściu z basenu, z morza czy z jeziora w nieosłoniętych uszach znajduje się jeszcze sporo wody, co w połączeniu z podmuchami wiatru może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Stosowanie zatyczek zabezpiecza przed takimi sytuacjami.

Czy do ochrony przed wlewaniem się wody nie wystarczy sam czepek?

Mogłoby się wydawać, że elastyczny czepek świetnie sprawdzi się do zabezpieczenia uszu przed wlewaniem się do nich wody. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze: już po kilku chwilach materiał i tak zsunie się z uszu. Po drugie: trudno byłoby sobie wyobrazić, aby ktokolwiek wytrzymał całą sesję treningową z uszami zgniecionymi pod czepkiem – na pewno wywołałoby to spory dyskomfort.

Dlatego dużo lepszym pomysłem będzie zainwestowanie w zatyczki do uszu na basen, z których przecież można korzystać także podczas kąpieli w morzu czy w jeziorze, a także szaleństw w aquaparku.

Znasz już wszystkie najważniejsze fakty na temat zatyczek do uszu na basen. To powinno ostatecznie przekonać Cię do tego, że warto z nich korzystać – i to nie tylko na basenie. Sprawdź zatyczki dostępne w naszym sklepie internetowym i wybierz model dla siebie oraz dziecka, a jeśli potrzebujesz pomocy przed zakupem, to po prostu skontaktuj się z nami. Udzielimy Ci fachowych wskazówek.