Spodenki do pływania to bardzo popularny męski strój pływacki. Wielu panów przekonało się do nich, preferując je zamiast klasycznych kąpielówek typu slipy czy nawet bokserek. Spodenki królują na plażach, w aquaparkach, coraz częściej także na basenach, choć tutaj trzeba pamiętać, że nie jest to optymalny wybór na trening pływacki, a tym bardziej start w zawodach (poza jammerami, o czym za chwilę). Szeroki wybór spodenek do pływania znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są ich zalety i podpowiadamy, w jakich sytuacjach spodenki na pewno dobrze się sprawdzą.

Co rozumiemy przez spodenki do pływania?

Spodenki do pływania to dość obszerny termin, który może mieścić w sobie różnie pojmowane rodzaje męskiego stroju pływackiego. W ogólnym rozumieniu uznaje się, że spodenki to po prostu szorty kąpielowe, które można zakładać zarówno na basen, jak i na plażę, a w mniej formalnych sytuacjach nawet pójść w nich coś zjeść czy przespacerować się nadmorskim deptakiem. Kryterium spodenek do pływania mogą spełniać również spodenki treningowe, które ściśle przylegają do ciała, są bardzo wygodne, minimalizują opory wody i mogą dawać przewagę podczas startu w zawodach. Określa się je mianem jammerów. W tym artykule chcemy się jednak skupić na spodenkach typu szorty, które budzą duże zainteresowanie wśród panów kompletujących strój na plażę czy do rekreacji w basenie (np. zabawy z dziećmi, korzystanie z atrakcji aquaparku, relaks w wodzie termalnej etc.).

Zalety i wady spodenek do pływania

Spodenki do pływania (szorty kąpielowe) to szalenie popularny wybór wśród panów, którzy w pierwszej kolejności stawiają na wygodę. Trudno się nie zgodzić z twierdzeniem, że nie ma drugiego równie wygodnego stroju pływackiego dla mężczyzn. Chyba każdy lubi nosić luźne, elastyczne krótkie spodenki, a szorty pływackie zapewniają co najmniej zbliżony komfort – z tą różnicą, że można w nich wskoczyć do basenu, morza, jeziora etc. Do najważniejszych zalet spodenek do pływania zaliczymy:

 • Super wygoda noszenia;
 • Uniwersalność – można w nich zarówno spacerować, jak i kąpać się, pływać, bawić z dziećmi, wypoczywać na leżaku etc.;
 • Efektowny design (ogromny wybór wersji kolorystycznych, jak i rodzajów printów/zdobień);
 • Funkcjonalność – spodenki do pływania często mają kieszenie, również zamykane na zamek, co pozwala przenosić w nich różne przedmioty;
 • Maskują niedoskonałości męskiej figury, przede wszystkim większy brzuch czy grubsze uda, co przemawia do wyobraźni panów z nadwagą i otyłością;

Spodenki do pływania nie są jednak idealnym rodzajem męskiego stroju kąpielowego. Do ich wad zaliczymy przede wszystkim:

 • Nie są dobrym wyborem na trening pływacki (za wyjątkiem wspomnianych wcześniej spodenek treningowych, nazywanych również jammerami);
 • Na niektórych basenach obowiązuje zakaz wchodzenia do wody w szortach plażowych;
 • Pogarszają poślizg, co utrudnia korzystanie z rur, zjeżdżalni etc.;
 • Metalowe elementy spodenek mogą zranić samego właściciela, jak i postronne osoby przebywające z nim w basenie;
 • Spodenki, zwłaszcza gorszej jakości, szybko nasiąkają wodą, stają się przez to ciężkie i mogą zsuwać się z ciała;

Komu polecamy spodenki do pływania?

Spodenki do pływania to super wybór dla panów, którzy:

 • Stawiają na maksymalny komfort;
 • Szukają uniwersalnego stroju pływackiego, dobrego zarówno na plażę, jak i na basen;
 • Chcą prezentować się w efektownym, fantazyjnym i przyciągającym uwagę stroju pływackim;
 • Mają kompleksy i chcą zakryć większą część ciała na plaży czy basenie;
 • Lubią nosić szorty pływackie, akceptując wady tego stroju;

W jakich sytuacjach nie sprawdzą się spodenki do pływania? Spodenki do pływania, rozumiane jako szorty plażowe, nie są propozycją dla każdego. Na pewno trudno jest polecić je panom, którzy:

 • Potrzebują stroju treningowego, a tym bardziej startowego;
 • Chcą intensywnie uprawiać pływanie, podnosząc swoje umiejętności i poprawiając kondycję;
 • Potrzebują stroju redukującego opory wody;
 • Nie chcą ciągle poprawiać wiązania spodenek, gdy te zaczynają się zsuwać po nasiąknięciu wodą;

Przypomnijmy natomiast, że istnieją spodenki do pływania, które łączą w sobie wysoki komfort noszenia z dobrymi właściwościami w trakcie intensywnego pływania – są to popularne jammery, które także znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego.

Kup spodenki do pływania w sklepie internetowym Strefy Pływania

Strefa Pływania to specjalistyczny, internetowy sklep pływacki, mający obszerną ofertę strojów, akcesoriów i innych przydatnych rzeczy na basen czy plażę. Kupisz u nas również męskie spodenki do pływania renomowanych marek Arena i Speedo. Spodenki są dostępne w szerokim wyborze wariantów kolorystycznych i rozmiarów. Poza spodenkami do pływania oferujemy również klasyczne slipy basenowe, bokserki czy popularne jammery, dzięki czemu w jednym miejscu możesz zaopatrzyć się zarówno w strój typowo plażowy czy rekreacyjny, jak i treningowy.