Silikonowe zatyczki do uszu dla pływaków: dlaczego warto w nie zainwestować?

 

Nie ma chyba pływaka, który nie doświadczyłby problemu wody wlewającej się do uszu. Teoretycznie nie jest to jakiś wielki kłopot – wystarczy przecież wyjść z basenu i różnymi metodami odetkać ucho (najlepiej sprawdza się skakanie na jednej nodze). Z drugiej jednak strony trzeba wiedzieć, że istnieje prosty sposób, aby tego uniknąć. Są nim silikonowe zatyczki do uszu. Te niepozorne akcesoria diametralnie poprawiają komfort pływania, dlatego korzysta z nich coraz więcej osób – nie tylko uprawiających pływanie wyczynowo. Takie zatyczki pływackie są oczywiście dostępne w naszym sklepie internetowym. Dowiedz się, dlaczego warto w nie zainwestować.

Czym właściwie są silikonowe zatyczki do uszu?

Silikonowe zatyczki do uszu to nic innego, jak wygodne w noszeniu, miękkie i elastyczne elementy, które skutecznie zabezpieczają wnętrze ucha przed wlewaniem się wody basenowej. Tym samym eliminują doskonale znany pływakom problem irytującego przytykania się uszu.

Stosowanie takich zatyczek jest w 100% bezpieczne. Nie ma możliwości, aby taki produkt utknął w uchu. Markowe zatyczki, jak na przykład rekomendowanej przez nas firmy Arena, są tak skonstruowane, aby dobrze dopasowywały się do kształtu ucha, co także zapobiega ich wypadaniu w trakcie pływania.

Noszenie silikonowych zatyczek do uszu nie powoduje żadnego dyskomfortu. Modele dostępne w naszym sklepie internetowym zapewniają dobrą percepcję dźwięku, co oznacza, że swobodnie można się komunikować pomimo noszenia zatyczek, słyszeć komunikaty wydawane przez ratownika etc. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy takie zatyczki mają chronić uszy dziecka np. kąpiącego się w morzu czy w jeziorze.

W sklepie internetowym strefaplywania.pl kupisz zatyczki do uszu marki Arena – rekomendujemy popularny model Earplug Pro, który jest uniwersalny pod względem rozmiaru i bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu kanału słuchowego.

Dlaczego warto używać silikonowych zatyczek do uszu?

Podstawową korzyścią jest ostateczne rozwiązanie problemu wlewania się wody do uszu, a tym samym ich nieprzyjemnego zatykania. Osoby, które intensywnie trenują pływanie, nie mogą sobie pozwolić na to, aby co kilka długości basenu robić przerwę na udrożnianie kanału słuchowego. Z kolei w przypadku dzieci zatkanie ucha może się skończyć płaczem, a w najgorszym przypadku nawet wystąpieniem stanu zapalnego.

Warto podkreślić, że silikonowe zatyczki do uszu chronią nie tylko przed wodą, ale również przed wiatrem. Szczególną uwagę powinni na to zwrócić rodzice, którzy szukają skutecznego sposobu na uniknięcie kłopotliwego zapalenia ucha u dziecka podczas wakacji czy weekendowego pobytu nad wodą. W takich zatyczkach można wrócić do domu także po lekcji pływania na miejskim basenie.

Być może zastanawiasz się nad tym, czy podobnego efektu nie zapewni sam czepek? Niestety nie. Czepek nasunięty na uszy oczywiście w pewnym stopniu ogranicza napływ wody do kanału słuchowego, ale nie zabezpiecza przed tym w 100% (zwłaszcza w przypadku czepków materiałowych) - w przeciwieństwie do silikonowych zatyczek do uszu. Poza tym trudno sobie przecież wyobrazić, aby ktokolwiek non stop poprawiał czepek w trakcie pływania czy nawet zwykłej zabawy w wodzie.

Nie zapomnij też o zatyczkach do nosa

Zatyczki do nosa stanowią świetne uzupełnienie dla zatyczek usznych, tworząc z nimi kompletny zestaw chroniący przed wnikaniem wody, a tym samym znacznie zwiększający komfort pływania. Zasada działania jest dokładnie taka sama. Zatyczki uniemożliwiają przedostawanie się wody do nosa, co z kolei zabezpiecza przed problemem krwawienia i bolesnego podrażnienia śluzówki.

Zatyczki do nosa kojarzymy przede wszystkim z wyczynowym uprawianiem pływania oraz z triathlonem, jednak z powodzeniem mogą ich używać także osoby chodzące na basen czy kąpiące się w morzu/jeziorze rekreacyjnie. W końcu każdy zasługuje na komfort – zwłaszcza, że można go sobie zapewnić za naprawdę niewielką cenę.

Jeśli chodzi o polecane modele zatyczek do nosa, to osobom dorosłym śmiało możemy rekomendować zatyczkę Super Nose Clip II. To proste, wygodne w noszeniu akcesorium, które dobrze sprawdza się zarówno podczas treningu, jak i pływania relaksacyjnego czy zwykłych zabaw w wodzie. Warto także zwrócić uwagę na uniwersalne zatyczki do nosa Nose Clip Pro marki Arena, które z uwagi na niewielki rozmiar mogą być stosowane także przez młodszych pływaków.

Rada

Jeśli chcesz podarować zatyczkę do nosa dziecku, to zainwestuj w specjalny pasek zapobiegający zgubieniu tego akcesorium podczas pływania.

Czy zatyczki są niezbędne?

Oczywiście, że nie. Można się bez nich obejść, ale pytanie – czy warto? Silikonowe zatyczki do uszu i nosa są na tyle tanie, że zdecydowanie opłaca się mieć je pod ręką. Znacząco zwiększają one komfort pływania, eliminując jeden z typowych i bardzo frustrujących problemów. Jesteśmy przekonani, że gdy raz przetestujesz polecane przez nas zatyczki pływackie, to nigdy więc nie wybierzesz się bez nich na basen.