Okulary do pływania dla dziewczynki – jakie wybrać? Czym się kierować?

 

Pływanie to jeden z tych sportów, które dają mnóstwo przyjemności zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. Jeśli rodzice bardzo chcą, aby ich pociecha rozpoczęła przygodę z aktywnością fizyczną, to często decydują się właśnie na zapisanie dziecka na basen, co jest znakomitym pomysłem. Pływanie rozwija wszystkie partie mięśniowe, wspiera nawyk prawidłowej postawy, minimalizuje również ryzyko skrzywienia kręgosłupa, nadwagi czy w konsekwencji otyłości. Jeśli zapadła już decyzja i Twoja córka wkrótce zacznie regularnie uczęszczać na basen (np. w ramach lekcji WF-u w szkole), to czas najwyższy skompletować dla niej niezbędne akcesoria. Na dobry początek wybierzmy odpowiednie okulary do pływania dla dziewczynki. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Czy Twoje dziecko rzeczywiście potrzebuje okularów do pływania?

Niektórzy rodzice mogą mieć co do tego wątpliwości. Można się nawet spotkać z opinią, że na początkowym etapie nauki pływania dziecko nie powinno korzystać z okularków, aby dzięki temu szybciej oswoić się z wodą i przejść etap szczypania oczu. Trudno się z tym jednak zgodzić. Okularki pływackie bardzo ułatwiają dziecku stawianie pierwszych kroków na drodze do opanowania techniki pływania. Przede wszystkim chronią one oczy dziecka przed kontaktem z chlorowaną wodą – dzięki temu oczy nie szczypią i nie łzawią. Jest to szalenie ważne w przypadku tych dzieci, które boją się wody i mają duże opory przed wchodzeniem do basenu. Okularki mogą sprawić, że pociecha przełamie strach. Okulary do pływania dla dziewczynki czy dla chłopca znakomicie sprawdzają się nie tylko na etapie nauki pływania. Można je wykorzystać również podczas szaleństw w basenie, w aquaparku czy nawet w morzu czy w jeziorze. Wracając natomiast do nauki. Okularki bardzo ją ułatwiają, ponieważ dzięki nim dziecko dużo śmielej próbuje chować głowę pod wodę, co jest oczywiście niezbędne do opanowania prawidłowej techniki pływania. Okulary umożliwiają też bezstresowe wykonanie nawrotu w wodzie, nurkowanie etc. Nie ma zatem wątpliwości, że okulary do pływania dla dziewczynki powinny stanowić podstawowy element wyposażenia Twojej córki, która właśnie zaczyna naukę. Nie ma przy tym znaczenia, czy zapisałeś ją na intensywny kurs, czy może chcesz przekazać jej umiejętność pływania we własnym zakresie. Okularki są potrzebne i naprawdę nie ma sensu z nich rezygnować – zwłaszcza, że nie jest to duży koszt.

Okulary do pływania dla dziewczynki – muszą być wygodne!

Najważniejszym kryterium wyboru okularków na basen dla dziewczynki (ale i dla chłopca) jest właśnie wygoda. Jeśli dziecko nie odczuwa żadnego dyskomfortu podczas noszenia okularów, to jednocześnie nie będzie się przeciwko nim buntować. Pamiętajmy natomiast, że standardowa wizyta na basenie trwa około 45-50 minut – warto zatem wybrać takie okulary pływackie, które są wygodne nie tylko w momencie założenia, ale też po kilkudziesięciu minutach ich noszenia. Za komfort w głównej mierze odpowiada część oczna okularów, która powinna być wykonana z silikonu – jest to materiał bezpieczny w kontakcie ze skórą, niepowodujący podrażnienia oczu, a przy tym na tyle miękki i elastyczny, że można bez żadnego problemu perfekcyjnie dopasować okularki do kształtu twarzy dziecka. Ponieważ mówimy tutaj o okularach do pływania dla dziewczynki, czyli dziecka, które szybko rośnie, to warto zwrócić uwagę na zakres regulacji. Im jest on szerszy, tym dłużej będzie można korzystać z tego akcesorium pływackiego. Ponadto regulacja umożliwia bardzo dokładne dopasowanie okularków do twarzy dziecka, co minimalizuje ryzyko parowania oraz przedostawania się wody. Warto również wspomnieć o tym, co może mieć największe znaczenie dla dziecka, czyli o designie okularków. Na szczęście czołowi producenci, w tym rekomendowana przez nas niemiecka Arena, stanęli tutaj na wysokości zadania i regularnie wypuszczają na rynek okulary dla dzieci w fantazyjnych wersjach kolorystycznych czy zdobione różnymi ciekawymi wzorami. Rada Wskazane jest, aby pozwolić dziecku samodzielnie wybrać własne okulary do pływania. Dzięki temu pociecha będzie z nich od razu zadowolona i zacznie ich chętnie używać od pierwszej wizyty na basenie. Jeśli natomiast mielibyśmy wskazać konkretny model okularów pływackich dla dziecka, którym warto się zainteresować, to na pewno jest to nowość od Areny, czyli Spider Kids. Są to okulary na basen charakteryzujące się symetrycznym kształtem, wyposażone w intuicyjny klips z regulacją paska oraz w bezpieczne szkła. Rekomendujemy je dla młodych pływaków w wieku od 2 do 6 lat.

Jeśli nie okulary, to co?

Bardzo fajną alternatywą dla okularków pływackich dla dzieci jest nowość od Areny, czyli Spider Kids Mask. To połączenie wygody okularów z funkcjonalnością maski. Spider Kids Mask świetnie sprawdzi się na etapie nauki pływania oraz podczas zabaw w wodzie, zapewniając dziecku doskonałą widoczność oraz pełną szczelność. Więcej o tej masce możesz przeczytać w osobnym artykule na naszym blogu.