Okulary do pływania dla dziecka: dlaczego warto w nie zainwestować?

 

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment, by po raz pierwszy zaprowadzić dziecko na basen. Tak naprawdę nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Wspólne zabawy w wodzie można śmiało planować już w wieku niemowlęcym, a na późniejszych etapach życia pociechy przejść już do nauki pływania. Jest to bardzo cenna umiejętność, którą warto nabyć jak najwcześniej. Dziecko oswojone z wodą nie będzie się jej bać, a jednocześnie będzie o wiele bezpieczniejsze podczas wakacji nad morzem czy jeziorem. Wstępem do nauki pływania powinno być zaopatrzenie malucha w niezbędne akcesoria – i to nie tylko strój kąpielowy. Bardzo przydatne będą okulary do pływania dla dziecka. W naszym poradniku podajemy konkretne argumenty, dla których warto w nie zainwestować.

Skuteczna ochrona oczu przed wodą

Chyba każdy rodzic, który uczył swoje dziecko pływać, potwierdzi, że największą barierą dla malucha jest zanurzenie głowy pod wodą. Dziecko nie wie, czego się spodziewać, a do tego boi się, że będą je szczypać oczka. Faktycznie, jest to niemały problem, bo chlorowana woda mocno drażni śluzówkę oka. Na szczęście można sobie z tym łatwo poradzić.

Dobrze dobrane okulary do pływania dla dziecka gwarantują, że pociecha nie będzie narzekać na szczypanie oczu, a to już stanowi duży krok do przodu w nauce pływania. Ośmielone dziecko dużo chętniej będzie zanurzać głowę, co z kolei pozwoli stopniowo przechodzić do etapu doskonalenia techniki.

Rada

Aby zapewnić dziecku maksymalny komfort pływania i ochronę przed wlewaniem się wody do uszu czy oczu, warto zainwestować także w specjalne zatyczki.

Nauka nurkowania i prawidłowych stylów pływackich

Aby dobrze nauczyć się pływać nie można wszelkimi siłami starać się unikać moczenia głowy. Praktycznie każdy styl pływacki wymaga zanurzania twarzy pod wodą (nawet na plecach), dlatego chcąc doskonalić technikę u pociechy warto już na początkowym etapie zainwestować w okulary do pływania dla dziecka.

Dzięki temu od początku możemy korygować drobne błędy i motywować dziecko do tego, aby odważnie zanurzało głowę, nie bało się zachlapania oczu czy nawet zanurkowania na samo dno basenu. Są to elementarne etapy nauki pływania, bez których dziecko nie będzie czynić postępów.

Świetny sposób na zabawę w wodzie

Okulary do pływania dla dziecka przydają się nie tylko na etapie nauki i doskonalenia techniki. Warto w nie zaopatrzyć także maluszka, który dopiero oswaja się z wodą i raczej się w niej bawi – na przykład w aquaparku, przyhotelowym basenie, w morzu, jeziorze etc. Okularki zapewnią dziecku skuteczną ochronę oczu, dzięki czemu pociecha nie zrazi się do wody. Można z nich korzystać nawet podczas zabaw w ogrodzie, podczas których polewamy się wodą z węża czy zabawkowych sikawek.

Jakie okulary do pływania dla dziecka wybrać?

Oferta producentów akcesoriów pływackich jest bardzo szeroka i z pewnością nie będzie problemu ze znalezieniem odpowiednich okularów dla dziecka. Zacznijmy jednak od dość nietypowej porady: zachęcamy, aby wybierać ten sprzęt razem z pociechą. Pozwólmy dziecku zdecydować, które modele najbardziej się mu podobają. W końcu to ono będzie korzystać z tych okularków, a może to być też fajny wstęp do zachęcenia pociechy do wizyty na basenie (zwłaszcza, jeśli widać po niej, że się trochę boi).

Okulary do pływania dla dziecka są dostępne w ogromnym wyborze kształtów i wariantów kolorystycznych. Najważniejsze jest natomiast to, aby dobrze przylegały do twarzy, tworząc szczelną barierę dla wody. Okulary dobieramy do wieku dziecka – renomowani producenci, jak rekomendowana przez nas firma Arena, mają w swojej ofercie okularki z szerokim zakresem regulacji, dzięki czemu powinny one spokojnie posłużyć przez kilka sezonów.

Zwracamy również uwagę na to, z jakiego materiału zostały wykonane okulary. Najlepiej sprawdza się tutaj silikon (w części ocznej), który zapewnia wysoki komfort, nie powoduje powstawania odcisków i bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu buzi dziecka.