Okularki do pływania dla dzieci. Jak przekonać do nich pociechę?

Wielu rodziców chce, aby ich dzieci jak najszybciej rozpoczęły swoją przygodę z pływaniem. Jest to nie tylko bardzo przydatna umiejętność, ale też znakomita forma aktywności fizycznej. Im wcześniej dziecko oswoi się z wodą, tym łatwiej będzie mu przyswoić prawidłową technikę pływania – a to spowoduje, że uprawianie tego sportu stanie się dla niego czymś naturalnym (jest to szalenie ważne w czasach, gdy coraz więcej dzieci ma problemy z nadwagą i otyłością oraz wadami postawy).

Wielu rodziców chce, aby ich dzieci jak najszybciej rozpoczęły swoją przygodę z pływaniem. Jest to nie tylko bardzo przydatna umiejętność, ale też znakomita forma aktywności fizycznej. Im wcześniej dziecko oswoi się z wodą, tym łatwiej będzie mu przyswoić prawidłową technikę pływania – a to spowoduje, że uprawianie tego sportu stanie się dla niego czymś naturalnym (jest to szalenie ważne w czasach, gdy coraz więcej dzieci ma problemy z nadwagą i otyłością oraz wadami postawy).

Pierwszym krokiem przed wskoczeniem z dzieckiem do wody powinno być wyposażenie pociechy w niezbędne akcesoria pływackie. Lista nie jest wcale długa – obejmuje strój, czepek oraz okularki do pływania dla dzieci. Z tymi ostatnimi często jest problem, ponieważ szczególnie maluchy nie za bardzo chcą z nich korzystać. Jak przekonać do tego dziecko? Wykorzystaj nasze wskazówki.

Zacznij od wybrania odpowiednich okularków

Z tym nie powinno być wielkiego problemu – chyba, że za taki uznamy przebogaty wybór okularków pływackich dla dzieci. Aby nie utonąć – nomen omen – w gąszczu ofert kieruj się przede wszystkim kryterium dopasowania okularków do wieku dziecka. Przykładowo: znakomity model X-LITE Kids marki Arena jest przeznaczony dla małych pływaków w wieku od 2 do 5 lat. Starsze dziecko na pewno będzie natomiast zachwycone okularkami Bubble 3 JR także od Areny.

Wszystkie okularki do pływania dla dziecka dostępne w naszym sklepie internetowym są produktami bardzo wysokiej jakości, dopasowanymi do potrzeb najmłodszych adeptów sztuki pływackiej. Są wygodne, nie uciskają, nie odciskają brzydkich śladów, oferują szeroki zakres regulacji.

Rada

Pamiętaj, aby w proces wybierania okularków zaangażować samo dziecko. Jeśli pozwolisz mu wybrać konkretny model – na przykład pod kątem kolorystyki – to pociecha z pewnością będzie o wiele chętniej korzystać z nowego akcesorium.

Pokaż dziecku, jak prawidłowo korzystać z okularków pływackich

To rodzic najczęściej jest pierwszym nauczycielem dziecka, które dopiero rozpoczyna swoją przygodę z pływaniem. Nawet jeśli docelowo dziecko ma trafić pod skrzydła instruktora, na przykład do szkółki pływackiej, to i tak dobrym pomysłem będzie nauczenie go, jak poprawnie korzystać z akcesoriów do pływania.

Najlepiej poćwiczcie w domu przed lustrem zakładanie czepka i okularków, a także dokładne dopasowywanie ich do twarzy. Niech dziecko trochę w nich pochodzi po domu i powie, czy odczuwa jakiś dyskomfort – wtedy pomóc powinna delikatna regulacja.

Pozwól dziecku poczuć różnicę

Chodzi o to, że jeśli dziecko jest bardzo oporne i za nic nie chce zakładać okularków pływackich, to warto umożliwić mu przekonanie się, do czego są one tak naprawdę potrzebne. Prosty przykład: wybierzcie się na basen, wejdźcie do wody i poproś dziecko, aby przepłynęło kilka metrów czy po prostu zanurzyło się bez okularków. Zapytaj, czy czuje szczypanie oczu i czy jest mu przyjemnie.

Następnie zaproponuj, aby dziecko powtórzyło te same ćwiczenia, ale już z okularkami. Na pewno samo dojdzie do wniosku, że warto zastosować ochronę oczu – wtedy będzie już z górki.

Wymień okularki, jeśli dziecko stale na nie narzeka

Może się oczywiście zdarzyć, że kupione okularki nie do końca pasują na twarz dziecka – są za małe, za duże, po prostu niewygodne. Zamiast żałować tych kilkadziesiąt złotych i zmuszać dziecko do korzystania z czegoś, co powoduje u niego duży dyskomfort, rozsądniej będzie kupić nowe, tym razem prawidłowo dopasowane okularki.

Zachęcamy do wybrania jednego z modeli niemieckiej marki Arena. Ich atutem jest szeroki zakres regulacji oraz wysoka jakość użytych materiałów, dzięki czemu posłużą naprawdę długo.

Dawaj dobry przykład

Warto o tym wspomnieć, ponieważ okazuje się, że wielu rodziców wymaga od swoich dzieci pewnego zachowania, samemu jednak nie przestrzegając narzucanych zasad. Jeśli ciągle powtarzasz dziecku, że ma zakładać okularki pływackie, po czym sam tego nie robisz, to nie dziw się, że pociecha kręci nosem.

To analogiczna sytuacja do tej, w której rodzice każą dziecku zakładać kask na rower, a sami jeżdżą w czapce lub bez niczego. Dzieci naprawdę doskonale wyczuwają fałsz, dlatego dawanie dobrego przykładu jest podstawą.

Dlaczego nie warto rezygnować z okularków pływackich dla dziecka?

Przede wszystkim dlatego, że okularki najskuteczniej chronią oczy dziecka przed bezpośrednim kontaktem z chlorowaną wodą. W ten sposób można więc uniknąć szczypania, zaczerwienia i problemów ze spojówkami. Poza tym okularki są praktycznie niezbędne podczas pływania prawidłową techniką, dlatego prędzej czy później dziecko i tak będzie się musiało do nich przekonać. Lepiej mieć ten etap za sobą już na samym początku przygody z pływaniem.

Mamy nadzieję, że te wskazówki ułatwią Ci przekonanie dziecka do noszenia okularków pływackich w basenie. Teraz nie pozostało już nic innego, jak zapoznać się z naszą ofertą okularów do pływania dla młodych ludzi. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, to skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa ekspertów Strefy Pływania.