Męskie stroje pływackie: 5 rzeczy, którymi powinieneś się kierować przy wyborze stroju dla siebie

 

Stroje pływackie dla mężczyzn są bardzo szeroką kategorią produktów, w której znajdziemy zarówno modele przeznaczone dla hobbystów, jak i dla wyczynowców. Jeśli oglądasz zawody pływackie od lat, to na pewno zauważyłeś, jak bardzo zmieniła się technologia – profesjonalni zawodnicy korzystają z coraz to nowszych rozwiązań, dzięki którym legalnie uzyskują przewagę nad konkurentami. Od dawna przeglądasz męskie stroje pływackie i nie wiesz, na co się zdecydować? Nasz poradnik powinien pomóc Ci w wyborze. Wymieniamy w nim 5 najważniejszych rzeczy, którymi warto się tutaj kierować.

Marka producenta

Nie chodzi oczywiście o to, aby robić wrażenie na innych pływakach posiadaniem akcesoriów pływackich z najwyższej półki. Marka producenta ma jednak spory wpływ na jakość stroju, a także decyduje o użytych do jego produkcji technologiach. Każdy czołowy producent ma własne rozwiązania, nad którymi pracuje sztab ludzi – ich celem jest stworzenie strojów, które będą pomagać pływakowi w osiąganiu coraz lepszych wyników.

Marka producenta męskiego stroju pływackiego w dużej mierze decyduje o jego trwałości, wygodzie noszenia oraz poczuciu komfortu w wodzie. Szukając odpowiedniego stroju dla siebie nie powinieneś przesadnie oszczędzać na jego zakupie. W końcu może on posłużyć Ci nawet przez kilka sezonów, a w sytuacji, gdy startujesz w zawodach, także pomóc Ci w poprawieniu życiówki.

Jeśli chodzi o rekomendowanych producentów męskich strojów startowych, to pełne zaufanie możesz mieć do marki Arena, której produkty są dostępne w naszym sklepie pływackim.

Przeznaczenie

Wybierając męski strój pływacki musisz od razu wiedzieć, do czego właściwie zamierzasz go używać – i to wcale nie jest infantylne pytanie. Wiadomo, że zamierzasz w nim pływać, ale w jaki sposób: wyczynowo czy może hobbystycznie? Na basenie czy otwartych wodach?

Męskie stroje pływackie na basen znacząco różnią się od tych przeznaczonych do pływania open water. Sam porównaj chociażby te modele:

M PWSKIN R-EVO+ marki Arena.
M PWRSKIN ST 2.0 marki Arena.

Pierwszy z nich z uwagi na zabudowany krój znakomicie sprawdza się do pływania na otwartych wodach, zapewniając dużo wyższy komfort termiczny. Drugi strój, czyli w zasadzie same jammery, będzie idealnym wyborem na basen, ewentualnie na pływanie open water w sezonie letnim.

Kolejną kwestią jest rozróżnienie strojów na te treningowe oraz startowe. Pierwsze mają nam zapewnić maksimum komfortu podczas treningu, ale nie wymagamy od nich, aby istotnie przekładały się na uzyskiwane wyniki. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku strojów startowych, które dzięki zastosowanym w nich najnowocześniejszym technologiom (np. użycie włókna węglowego w strojach Arena) realnie wpływają na czasówkę, a przy tym ograniczają zmęczenie mięśni podczas pływania z maksymalną prędkością.

FINA Approved

FINA, czyli Światowa Federacja Pływacka, jest najważniejszą instytucją aprobującą stroje startowe – zarówno męskie, jak i damskie. Jeśli dany strój został zatwierdzony przez FINA, to wiesz, że możesz go założyć na oficjalne zawody i np. nie obawiać się dyskwalifikacji.

Męskie stroje pływackie aprobowane przez FINA są przeznaczone przede wszystkim dla profesjonalistów lub ambitnych amatorów, którzy chcą się przekonać, jak duży komfort zapewnia pływanie w stroju z absolutnie topowej półki.

Czy wiesz, że…

Damskie i męskie stroje pływackie aprobowane przez FINA muszą przejść bardzo rygorystyczne testy i spełnić najwyższe wymagania jakościowe oraz obowiązujące przepisy? Dzięki temu zapewniają maksimum komfortu, pomagają uzyskiwać lepsze czasówki, ale jednocześnie nie są traktowane, jako doping technologiczny.

Własny komfort

Wygląd, marka, zastosowane technologie – to wszystko jest oczywiście ważne, ale nie zapominajmy o tym, że musisz się po prostu dobrze czuć w swoim nowym stroju pływackim. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy uprawiasz pływanie w sposób amatorski, ale jednocześnie jesteś ambitny i chcesz trening po treningu poprawiać uzyskiwane wyniki.

Wybierając męski strój pływacki zwróć więc uwagę na to, czy odpowiada Ci jego krój. Jeśli np. nie znosisz tradycyjnych bokserek pływackich, za to lubisz, gdy strój perfekcyjnie przylega do ciała i podkreśla atuty Twojej sylwetki, to rozważ wybranie treningowych jammerów. Dla wielu facetów fajnym wyborem będą też kąpielówki, których podstawową zaletą jest to, że w żaden sposób nie krępują ruchów i zapewniają maksimum swobody w wodzie.

Dopasowanie do ciała

Strój pływacki powinien Ci pomagać, a nie Cię ograniczać. Dlatego wybierając model dla siebie sprawdź, czy producent gwarantuje uczucie „drugiej skóry”. To nie jest zwykły slogan marketingowy! Na rynku znajdziemy stroje startowe, a nawet treningowe, które bardzo ściśle przylegają do ciała, dzięki czemu są praktycznie niewyczuwalne i nie powodują zwiększenia oporu wody podczas pływania.

Po lekturze tego poradnika możesz już przejść do etapu wyboru odpowiedniego stroju pływackiego. Potrzebujesz dodatkowej pomocy eksperta? Skontaktuj się z nami.