Zacznijmy od stwierdzenia oczywistego faktu. Czepek to niezbędny element stroju pływackiego. Każdy zarządca krytego basenu wymaga założenia czepka przed wejściem do wody, co ma po prostu związek z aspektami higienicznymi. Wybór czepków jest bardzo duży – można dosłownie przebierać w wariantach kolorystycznych, zdecydować się na czepek z jakimś efektownym nadrukiem, do tego dochodzi cała gama czepków dedykowanych dzieciom oraz obu płciom. Najważniejsze nie są jednak kryteria estetyczne, ale funkcjonalne. Tutaj mamy dwie podstawowe grupy czepków, czyli materiałowe (poliestrowe) oraz silikonowe. W Strefie Pływania widzimy, że większą popularnością cieszą się te drugie,  dlatego postanowiliśmy poświęcić im osobny artykuł na naszym blogu. Dowiesz się z niego wszystkiego, co warto wiedzieć na temat czepków silikonowych.

Silikonowe czy gumowe?

Na początek zajmijmy się uporządkowaniem nazewnictwa. Szczególnie osoby w średnim i starszym wieku wciąż używają określenia „gumowy czepek”, co ma związek z tym, iż jeszcze 20-30 lat temu czepki rzeczywiście wykonywano z gumy. Dziś na rynku dominują czepki silikonowe – bardzo podobne do gumowych, natomiast zdecydowanie cieńsze i bardziej elastyczne. Silikon jest materiałem nieuczulającym, obojętnym ludzkiej skórze, dlatego znakomicie nadaje się do produkcji czepków pływackich. Prawidłowo należy zatem mówić „czepki silikonowe” a nie „czepki gumowe”.

Dlaczego zawodowi pływacy używają tylko czepków silikonowych?

Oglądając jakiekolwiek zawody pływackie na pewno zauważysz, że zawodnicy stając na słupkach mają na głowie silikonowe czepki. Nie ma w tym oczywiście przypadku. Czepki z silikonu przyjęły się w świecie wyczynowego sportu, ponieważ gwarantują najlepsze parametry podczas szybkiego pływania. Kluczową cechą silikonowego czepka jest jego niewielka podatność na odkształcenia. Innymi słowy: czepek nie zwiększa oporu wody, pozwalając ją przecinać i tym samym zyskiwać bardzo cenne setne sekundy na każdej długości basenu.

Kiedy warto wybrać czepek silikonowy?

Czepek silikonowy to wybór nie tylko zawodowych pływaków. Chętnie korzystają z niego również ambitni amatorzy, osoby intensywnie trenujące pływanie, ale też chodzące na basen rekreacyjnie. Główną motywacją do tego jest potrzeba zabezpieczenia włosów przed bezpośrednim kontaktem z chlorowaną wodą. Jedynie silikonowy czepek zapewnia, że włosy nie będą całkowicie zmoczone, co ma znaczenie z perspektywy osób posiadających wyjątkowo wrażliwe włosy, źle reagujące na kontakt z chlorem, z tendencją do przesuszania (to samo zresztą dotyczy skóry głowy). Silikonowy czepek jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które mają dłuższe włosy i chcą je utrzymać w ryzach w trakcie pływania. Co prawda założenie materiałowego czepka jest wygodniejsze, jednak podczas intensywnego treningu nie zapewni on takiej pewności w przytrzymywaniu kosmyków jak czepek silikonowy. Na czepek silikonowy decydujemy się również wtedy, gdy z jakiegoś powodu bardzo zależy nam na maksymalnym odizolowaniu skóry głowy i włosów od wody w basenie – dla wielu osób jest to prostu kwestia higieny.

Czepki silikonowe mają też jedną wadę

Zanim zdecydujesz się na zakup czepka silikonowego, to musisz wiedzieć, że nie jest to rozwiązanie idealne. Podstawową wadą takiego czepka jest to, że dość ciężko się go zakłada i zdejmuje. Szczególną uwagę zwrócą na to posiadacze i posiadaczki długich włosów. Jest na to sposób: przed założeniem czepka zwilż włosy, a jeśli masz bardzo długie kosmyki, to zepnij je gumką. Podczas zdejmowania czepka unikniesz nieprzyjemnego ciągnięcia włosów, gdy wsuniesz kciuk pod czepek od strony czoła i zdecydowanym ruchem zsuniesz go z głowy.

Czy czepek silikonowy jest dla Ciebie?

To oczywiście zależy od Twoich oczekiwań. Jeśli celujesz w czepek bardzo dobrej jakości, który posłuży Ci przez kilka lat, sprawdzi się zarówno w basenie, jak i na otwartych wodach, to zdecydowanie rekomendujemy czepek silikonowy. Jest to najlepszy wybór dla osób traktujących pływanie jako coś więcej niż tylko okazjonalną formę aktywności fizycznej, stawiających przede wszystkim na solidność, chcących zminimalizować opory wody oraz ograniczyć kontakt włosów i skóry głowy z chlorem.

Znajdź czepek silikonowy dla siebie

Czepki pływackie to na tyle obszerna kategoria produktów, że jesteśmy przekonani, iż znajdziesz w niej to, czego szukasz. W Strefie Pływania niezmiennie rekomendujemy czepki niemieckiej marki Arena, które wyróżniają się doskonałym stosunkiem ceny do jakości. Czepek Areny wystarczy Ci na bardzo długo, gwarantując nie tylko skuteczną ochronę włosów przed bezpośrednim kontaktem z chlorowaną wodą, ale również wysoki komfort podczas pływania. W naszej ofercie znajdziesz również czepki silikonowe innej renomowanej marki Speedo – wybieranej przez wielu zawodowych pływaków, w tym z absolutnej czołówki światowych rankingów. Nie wiesz, jaki czepek wybrać? Wciąż masz wątpliwości, czy lepszym wyborem będzie dla Ciebie czepek silikonowy czy może materiałowy? Służymy fachowymi poradami – po prostu skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszej bezpłatnej pomocy.