Czepki gumowe. Co warto o nich wiedzieć? Dla kogo to dobry wybór?

 

Jeśli zapoznałeś się już z ofertą czepków pływackich dostępnych w naszym sklepie internetowym, to na pewno zauważyłeś, że obejmuje ona modele wykonane z różnych materiałów. Nie znajdziesz wśród nich czepków stricte gumowych, co nie wynika wcale z ograniczoności naszej oferty, ale z faktu, że po prostu istnieją dla nich lepsze alternatywy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu czepki gumowe były standardem, ale dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej i poczciwą gumę zastąpiły znacznie lepsze materiały. Z drugiej jednak strony niektórzy nadal preferują korzystanie z wariantów gumowych. Postanowiliśmy więc usystematyzować wiedzę na ten temat i przygotowaliśmy poradnik, w którym bliżej przyglądamy się czepkom gumowym oraz ich odpowiednikom.

Czym są czepki gumowe?

Czepki gumowe, jak nietrudno się domyślić, są wykonane z cienkiej gumy. Można je dość łatwo rozpoznać po charakterystycznym zapachu. Dawniej były standardem, jednak dziś są coraz trudniej dostępne w sklepach pływackich. Producenci stopniowo się z nich wycofują, ponieważ współcześni pływacy są dużo bardziej zainteresowani czepkami silikonowymi oraz ewentualnie lateksowymi.

Najważniejsze zalety czepków gumowych

Podstawową zaletą czepków gumowych jest to, że nie uczulają. Właśnie dlatego nie brakuje osób, które świadomie wybierają modele z gumy jako alternatywę dla czepka lateksowego (lateks niestety jest dość częstym alergenem). Do zalet czepków gumowych można zaliczyć także to, że są wodoszczelne. Dzięki temu zapewniają skuteczną ochronę włosów przed bezpośrednim kontaktem z chlorowaną wodą, co jest istotną informacją dla osób bardzo dbających o kosmyki lub zauważających, że po basenie włosy są zniszczone, przesuszone, łamliwe. Warto również wspomnieć o tym, że czepki gumowe są dość cienkie i pod tym względem wypadają korzystniej w porównaniu z modelami silikonowymi. Przekłada się to na większą wygodę noszenia, natomiast już niekoniecznie zakładania (guma jest mało rozciągliwa, przez co może być problem ze zmieszczeniem pod czepkiem dużej ilości włosów).

Alternatywy dla czepków gumowych

Czepki gumowe nieprzypadkowo są już zaliczane do kategorii pływackich archaizmów. Na rynku dominują obecnie trzy wersje czepków różniących się ze względu na rodzaj materiału i przeznaczenie. Są to:

  • Czepki silikonowe – wybierane przez profesjonalnych pływaków, co najlepiej świadczy o jakości wykonania takich czepków. Modele silikonowe zapewniają opływową sylwetkę, są również odporne na odkształcenia w wyniku naporu wody.
  • Czepki lateksowe – czyli nowocześniejszy wariant czepków gumowych. Są wygodne, cienkie, ale niezbyt komfortowe w zakładaniu i zdejmowaniu. Mogą niestety uczulać.
  • Czepki materiałowe – najczęściej spotyka się czepki poliestrowe, których najważniejszą zaletą jest wygoda zakładania i noszenia. Nie zapewniają one jednak skutecznej ochrony przed bezpośrednim kontaktem włosów z wodą.

Komu można polecić czepki gumowe?

Czepki gumowe to propozycja przede wszystkim dla osób uczulonych na lateks, które cenią sobie cienkość materiału, a tym samym wygodę noszenia czepka lateksowego. Może to być dobra propozycja nie tylko dla alergików, ale też osób szukających czepka zbliżonego pod względem komfortu do modelu materiałowego, natomiast znacznie skuteczniej zatrzymującego wodę i tym samym ograniczającego kontakt włosów z chlorem, solą etc.

Jaki czepek zatem wybrać?

Najważniejszym kryterium wyboru zawsze jest to, w jakich warunkach planujesz korzystać z czepka. Nieprzypadkowo ofertę modeli dostępnych w naszym sklepie internetowym podzieliliśmy na:

  • Czepki treningowe – jak sama nazwa wskazuje są przeznaczone do treningu na basenie, ale sprawdzają się też do rekreacyjnego pływania. Najczęściej są wykonane z silikonu lub z poliestru. Jeśli celujesz w maksymalny komfort, to postaw na wariant materiałowy. Jeśli natomiast chcesz robić szybkie postępy, osiągać coraz lepsze wyniki, a przy okazji zapewnić swoim włosom ochronę przed kontaktem z chlorowaną wodą, to wybierz model silikonowy, który bezsprzecznie jest najlepszą alternatywą dla czepka gumowego.
  • Czepki startowe – ta kategoria obejmuje czepki przeznaczone albo dla wyczynowych pływaków, albo dla osób bardzo ambitnych, które ostro trenują i chcą stale się rozwijać, by w pewnym momencie móc wziąć udział w jakichś zawodach. Dominują tutaj oczywiście czepki silikonowe, które po prostu charakteryzują się najlepszym zachowaniem w basenie, realnie ograniczając opór wody oraz wykazując się odpornością na odkształcenia podczas szybkiego pływania.

Podsumowując: czepki gumowe, choć coraz rzadziej spotykane na rynku, są jakąś opcją dla osób uwielbiających wygodę i uniwersalność czepków lateksowych, natomiast mających uczulenie na ten związek chemiczny. My natomiast w takiej sytuacji rekomendujemy jednak zakup czepka silikonowego, który również zapewnia skuteczną ochronę włosów przed bezpośrednim kontaktem z wodą, nie uczula, natomiast jest trwalszy, ma uniwersalne przeznaczenie, a przy tym naprawdę może pomóc Ci w poprawieniu wyników.