Czego potrzebujesz idąc na basen? TOP 5 przydatnych rzeczy

 

Co najmniej kilka milionów Polaków regularnie lub okazjonalnie uprawia pływanie. Jest to wyjątkowo bezpieczny sport, przeznaczony również dla osób mających różnego rodzaju problemy zdrowotne, w tym z kręgosłupem. Pływanie rozwija całe ciało, angażuje większość partii mięśniowych, a przy tym pełni funkcję rehabilitacyjną, świetnie redukuje stres i jest łatwo dostępne – w praktycznie każdym mieście w Polsce znajdziemy dziś nowoczesne baseny. Nie bez znaczenia przy wyborze tego sportu jest również fakt, że nie wymaga on kosztownych inwestycji w sprzęt. Kilka akcesoriów z pewnością Ci się jednak przyda. Jeśli właśnie zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z pływaniem, to sprawdź, czego potrzebujesz idąc na basen. W naszym poradniku wymieniamy TOP 5 takich rzeczy.

Strój treningowy

Osoby początkujące lub doskonalące technikę pływania nie powinny lekceważyć kwestii dobrania odpowiedniego stroju. Na tym etapie „wtajemniczenia” zdecydowanie możemy Ci polecić stroje treningowe:

dla mężczyzn,
dla kobiet.

Dobrze dobrany strój treningowy bardzo ułatwi Ci podnoszenie swoich umiejętności pływackich i uzyskiwanie coraz lepszych wyników – a to zawsze podnosi motywację do dalszego trenowania. Markowe stroje gwarantują przy tym wysoki komfort noszenia, minimalizują opory wody, są szybkoschnące i bardzo wytrzymałe, dzięki czemu spokojnie posłużą przez co najmniej kilka sezonów. W strefaplywania.pl mamy stroje treningowe we wszystkich popularnych rozmiarach, w tym dla dzieci. Rekomendujemy produkty marki Arena.

Czepek

Na większości basenów w Polsce obowiązuje nakaz pływania w czepku, co ma związek przede wszystkim z dbałością o higienę. Nawet jeśli nie przepadasz za noszeniem czepka, to szybko zmienisz zdanie, gdy dowiesz się, jakie wynikają z tego korzyści.

Obejrzyj sobie dowolne zawody pływackie. Każdy profesjonalny pływak używa czepka startowego, ponieważ ten element znacząco poprawia aerodynamikę ciała, minimalizując opór wody, co tym samym przekłada się na uzyskiwanie jeszcze lepszych wyników. Przyznasz chyba, że wyczynowcy są w tej kwestii autorytetami.

Oczywiście uprawiając pływanie rekreacyjnie, a już tym bardziej stawiając pierwsze kroki w tym sporcie, nie potrzebujesz najwyższej klasy czepka startowego. Zainteresuj się natomiast uniwersalnymi czepkami pływackimi, które z jednej strony gwarantują bardzo wysoki komfort noszenia, a z drugiej chronią włosy przed ciągłym kontaktem z chlorowaną wodą.

Rada

Masz długie włosy i nigdy nie udało Ci się znaleźć czepka pływackiego, który by je pomieścił? Koniecznie sprawdź świetny model od Areny.

Okulary pływackie

Tutaj także mamy w czym wybierać, ale na początek wyjaśnijmy, dlaczego właściwie warto zainwestować w okularki pływackie. Powodów jest kilka:

  • okularki skutecznie chronią oczy przed kontaktem z chlorowaną wodą,
  • dzięki okularom do pływania możesz swobodnie obserwować, co dzieje się pod wodą czy na sąsiednim torze,
  • świetnie nadają się do zabaw w wodzie, w tym do nurkowania,
  • pomagają przełamać strach przed wodą u osób, które dopiero uczą się pływać (np. dzieci),
  • eliminują zjawisko chlapania w oczy, dzięki czemu możesz w 100% skupić się na doskonaleniu techniki pływania.

Na rynku znajdziemy najróżniejsze rodzaje okularków do pływania, w tym modele przeznaczone dla wyczynowców oraz zaawansowanych pływaków. Przykładem będą tutaj popularne szwedki, czyli okulary startowe, które ściśle przylegają do twarzy, umożliwiają perfekcyjne dopasowanie ich do kształtu nosa, a przy tym są w znacznym stopniu odporne na problem parowania szkieł.

Zatyczki do nosa i uszu

Nie są to powszechnie stosowane akcesoria pływackie, ale naszym zdaniem na pewno warto w nie zainwestować. Zatyczki do nosa i uszu chronią przed wlewaniem się wody w te otwory ludzkiego ciała, tym samym znacząco poprawiając komfort pływania – jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które po takiej nieprzyjemnej przygodzie mogą się na długo zrazić do tego pięknego sportu.

Rada

Zatyczki do nosa i uszu świetnie sprawdzają się również u osób intensywnie trenujących, którym nic nie powinno przeszkadzać w poprawianiu swoich wyników.

Plecak na basen

Zebraliśmy już komplet niezbędnych rzeczy na basen, ale jeszcze trzeba to wszystko w coś spakować. Tutaj zdecydowanie najlepiej sprawdzi się odpowiednio pojemny plecak. Jest wygodny w noszeniu, spokojnie pomieści potrzebne akcesoria, nie zajmuje dużo miejsca w bagażniku samochodowym czy w szafce w szatni, a dzięki dużej liczbie przegród i kieszeni ułatwi utrzymanie porządku oraz szybkie znalezienie tego, czego akurat potrzebujesz (np. kłódki do szafki).

W naszym sklepie internetowym znajdziesz plecaki na basen w różnych wariantach pojemności, z efektownymi motywami graficznymi, główną komorą zapewniającą szybkie odprowadzanie wilgoci, a nawet z dodatkowym workiem na mokre ubranie. To dużo lepszy wybór w porównaniu z np. torbą plażową czy zwykłym plecakiem szkolnym.

Z takim wyposażeniem może już śmiało wybrać się na basen i zacząć treningi, które w krótkim czasie poprawią wygląd Twojej sylwetki oraz ogólną kondycję organizmu.

Można tutaj przywołać casus Iana Thorpe’a, który jako jeden z pierwszych zaczął używać tzw. „skóry rekina” i również dzięki takiemu strojowi został jednym z najwybitniejszych pływaków w historii dyscypliny.