Stroje startowe na basen: dlaczego warto? Najważniejsze argumenty

 

Był rok 2000. Igrzyska Olimpijskie w Sydney. Na arenie pływackiej pojawia się wielki faworyt gospodarzy Ian Thorpe, który szokuje cały świat swoim dziwacznym strojem, zakrywającym niemal całe jego ciało. Tak zwana „skóra rekina” dała pływakowi przewagę nad konkurentami, co oczywiście wywołało lawinę protestów. Thorpe nie złamał przepisów, ale wyznaczył nową ścieżkę w rozwoju dyscypliny – od tamtej pory ruszył wielki wyścig technologiczny. Rozwiązania, które jeszcze do niedawna były zarezerwowane tylko dla wyczynowców, dziś są na wyciągnięcie ręki także dla amatorów pływania. Dobrym przykładem będą tutaj stroje startowe na basen, które kupisz w naszym sklepie internetowym. Dlaczego warto zainwestować w taki strój? Jakie daje on korzyści? Sprawdź w poradniku przygotowanym przez naszych ekspertów.

Niezwykły komfort pływania

Zarówno damskie, jak i męskie stroje startowe – bo na nich skupiamy się w tym poradniku – cechuje zdecydowanie najwyższa jakość materiałów użytych do ich produkcji. Ponieważ mówimy tutaj o kostiumach, które mają pomagać pływakom w poprawianiu życiowych wyników, zmniejszać opory wody oraz nie krępować żadnego ruchu, musimy od nich oczekiwać:

  • lekkości
  • idealnego przylegania do ciała,
  • gwarantowania uczucia „drugiej skóry”.

Aby uzyskać ten efekt czołowi producenci damskich i męskich strojów startowych sięgają m.in. po carbon, czyli włókno węglowe. Jest to materiał wykorzystywany do produkcji m.in. strojów na basen renomowanej marki Arena, które kupisz w naszym sklepie internetowym. Przykładami mogą być:

Już samo noszenie takiego stroju pływackiego daje niespotykany wcześniej komfort, który jest potęgowany po wskoczeniu do basenu. Początkowe uczucie może być dość dziwne, bo będziesz mieć wrażenie, że jesteś… naga/nagi. Szybko się jednak przyzwyczaisz i docenisz fakt, że strój nie powoduje zwiększonych oporów wody, nie nasiąka, a przy tym ułatwia Ci utrzymanie ciała pod wodą, co ma bezpośredni wpływ na uzyskiwane wyniki.

Ciekawostka

Wspomniany we wstępie Ian Thorpe korzystał z kostiumu LZR Racer, którego istotą było właśnie zwiększenie poślizgu w wodzie. Od tamtej pory technologia bardzo poszła do przodu i ówczesne rozwiązanie dziś może już uchodzić za przestarzałe.

Włókno węglowe używane do produkcji strojów startowych cechuje się również bardzo wysoką wytrzymałością mechaniczną. Dzięki temu kostium nie odkształca się nawet podczas bardzo szybkiego pływania agresywnym stylem, uniemożliwiając tym samym np. dostawanie się wody pod materiał czy nie powodując żadnego dyskomfortu.

Realna przewaga nad rywalami

Stroje startowe są wykorzystywane głównie podczas różnego rodzaju zawodów. Nawet najwybitniejsi pływacy świata oszczędzają swoje najlepsze kostiumy na specjalne okazje, na co dzień korzystając raczej ze strojów treningowych. Wynika to z faktu, iż unikalna konstrukcja stroju z czasem ulega odkształceniu, a sam kostium zwyczajnie się zużywa.

Dlatego sugerujemy, aby każdy pływak, który przygotowuje się do udziału w zawodach, podczas treningu wykorzystywał strój treningowy, a strój startowy zostawił sobie na udział w imprezie. To pozwoli Ci uzyskać przewagę nad konkurencją, która na finiszu może się okazać kluczowa.

To warto wiedzieć

Szukając stroju startowego koniecznie zwróć uwagę na to, czy dany model został zaaprobowany przez FINA, czyli Światową Federację Pływacką. Tylko wtedy nie będziesz ryzykować dyskwalifikacji z powodu użycia niedozwolonego sprzętu. Przykładem stroju startowego FINA Approved jest M PWSKIN R-EVO+ OW FBLLCB od Areny.

Jak pewnie dobrze wiesz na pewnym poziomie wytrenowania o końcowym sukcesie decydują detale. Jeśli na torach obok siebie ścigają się zawodnicy mający identyczne umiejętności, będący w równie dobrej formie i osiągający zbliżone życiówki, to o miejscach na podium zadecyduje właśnie sprzęt, w tym strój, czepek, a nawet okularki.

Poprawa techniki pływania

Kolejnym ważnym powodem, dla którego warto zainwestować w męskie i damskie stroje startowe, jest fakt, iż specjalna konstrukcja takiego kostiumu ułatwia pilnowanie poprawnej techniki pływania. Pokażmy to na przykładzie jammerów Areny – M PWSKIN CARBON GLIDE JAMMER.

Producent zastosował tutaj nową strukturę podwójnej taśmy dla lepszego efektu wyporności nóg i łatwiejszego utrzymywania wysokiej pozycji ciała. Z jednej strony minimalizuje to zmęczenie, a z drugiej pozwala zachować maksymalne uniesienie bioder. Z kolei użycie włókna węglowego w kształcie klatki (carbon cage) zapewnia silne uczucie stabilizacji ciała poprzez trwałą kompresję całej partii mięśniowej, dzięki czemu nie walczysz sam ze sobą podczas szybkiego pokonywania kolejnych metrów basenu.

Stroje startowe na basen, ale też na wody otwarte, to elita w kategorii sprzętu pływackiego. Takie kostiumy są przeznaczone dla pływaków, którzy nie idą na żadne kompromisy i chcą mieć pewność, że zrobili wszystko, aby uzyskać jak najlepszy rezultat.