Czepki pływackie dla dzieci – jak przekonać pociechę do zakładania czepka?

 

Na większości polskich basenów obowiązuje nakaz noszenia czepków. Jest to zupełnie zrozumiałe – w końcu czepek pełni funkcję higieniczną, ponieważ znacząco ogranicza ryzyko zostawiania włosów w wodzie, a także przenoszenia różnych drobnoustrojów czy zwykłego brudu. I o ile dorośli pływacy nie mają z tym żadnego problemu, o tyle z dziećmi nie jest wcale tak łatwo. Nie brakuje maluchów, które bronią się przed zakładaniem czepka, narzekają, że jest im niewygodnie, płaczą przy zakładaniu i ściąganiu tego akcesorium. Słowem: dramat. Jak zatem przekonać pociechę do czepka pływackiego dla dzieci? Kilka praktycznych wskazówek zdradzamy w naszym poradniku.

Podstawa to wybrać odpowiedni czepek pływacki dla dziecka

Nie ma mowy o tym, aby przekonać pociechę do noszenia czepka pływackiego, jeśli sam czepek jest po prostu niewygodny i źle dobrany. Można to łatwo zobrazować na hipotetycznym przykładzie.

Załóżmy, że rodzice 9-latka chcą, aby dziecko zaczęło regularnie pływać. Zainwestowali w kurs, kupili wszystkie potrzebne akcesoria, w tym zatyczki do nosa i uszu. Problem polega na tym, że zaopatrzyli pociechę również w silikonowy czepek. Dlaczego to błąd? Ponieważ taki czepek powoduje uczucie wyrywania włosów podczas jego zakładania oraz zdejmowania. Nie jest to dla dziecka przyjemne i takie doświadczenie może spowodować, że pociecha kategorycznie odmówi dalszego chodzenia na basen.

Inny przykład: rodzice kupili dziecku zbyt duży czepek, przez co w trakcie pływania bez przerwy zsuwa się on na oczy, a nawet spada, gdy dziecko próbuje nurkować. To rodzi frustrację i odbiera całą przyjemność z pływania. Nic więc dziwnego, że pociecha nie przejawia wielkiej ochoty na chodzenie na basen i szuka różnych sposobów, by ominąć trening.

Stąd podkreślamy: chcąc mieć pewność, że dziecko będzie korzystać z czepka i nie robić z tego powodu problemów, należy zainwestować w takie akcesorium, które będzie dobrze dobrane zarówno do wieku dziecka (a więc rozmiaru jego głowy), jak również długości włosów.

Rada

W przypadku dziewczynek oraz chłopców z dłuższymi włosami radzimy zainwestować w czepek materiałowy, pod którym dużo łatwiej jest zmieścić kosmyki. Nie powoduje on również bólu podczas zakładania i zdejmowania.

Wybierz czepek wspólnie z pociechą

To bardzo dobry sposób na to, aby przekonać do noszenia czepka młodsze dziecko. Przeciwko temu akcesorium buntują się już kilkulatki, dlatego dobrze radzimy: w wybór czepka warto zaangażować pociechę.

Dziecko, które ma wpływ na to, co zakłada na głowę przed wejściem do basenu, będzie dużo chętniej korzystać z czepka. W końcu samo go sobie wybrało, a więc może się poczuć prawie jak dorosły. Dzieci mają różne preferencje w zakresie np. kolorystyki czepka. Z doświadczenia wiemy, że małe dziewczynki wolą czepki w różowym kolorze, natomiast chłopcy rozglądają się za takimi z bohaterami ich ulubionych bajek.

Chcąc kupić czepek pływacki dla dziecka warto więc usiąść z pociechą przed komputerem i sprawdzić wszystkie propozycje, jakie przygotowaliśmy w naszym sklepie internetowym. Rekomendujemy czepki renomowanej marki Arena, które są nie tylko bardzo efektowne, ale też znakomicie wykonane, dlatego taki zakup powinien wystarczyć nawet na kilka lat (oczywiście w zależności od tempa wzrostu dziecka)

Ciekawostką jest fakt, że wielu rodziców zachodzących w głowę, jak przekonać dziecko do noszenia czepka, nie robi tego samego. Czyli: rodzic na siłę próbuje założyć dziecku czepek w szatni, a następnie wychodzi na basen bez takiej ochrony (w miejscach, gdzie czepki nie są wymagane).

Trzeba zatem pamiętać, że dzieci czerpią wzorce właśnie od swoich rodziców. Jeśli nie dajemy im dobrego przykładu, namawiamy, zmuszamy, grozimy, ale sami tego czepka nie zakładamy, to jesteśmy niewiarygodni. Warto to jak najszybciej poprawić.

Wytłumacz, po co właściwie używa się czepka

Już przedszkolak może zrozumieć, że czepek jest dla jego i innych bezpieczeństwa oraz komfortu. Dobrym pomysłem będzie więc odbycie z dzieckiem rozmowy i wytłumaczenie mu w prostych słowach, skąd właściwie wziął się wymóg zakładania czepka na basenach publicznych.

Można podeprzeć się tutaj materiałami edukacyjnymi dla dzieci przybliżającymi podstawowe zasady higieny oraz obrazującymi konsekwencje np. zakażenia się jakąś chorobą pasożytniczą. Dodatkowo warto wyjaśnić dziecku, a zwłaszcza dziewczynce, że czepek służy ochronie włosów przed chlorowaną wodą.

Naucz dziecko samodzielnego zakładania i zdejmowania czepka

To bardzo ważne, aby dziecko uczące się pływać czy doskonalące technikę pływacką było jak najbardziej samodzielne. Trening zakładania i zdejmowania czepka można z powodzeniem przeprowadzić w domowej łazience.

Wytłumacz dziecku, że aby uniknąć nieprzyjemnego uczucia ciągnięcia włosów przy zakładaniu czepka należy wcześniej delikatnie zwilżyć włosy. Czepek najłatwiej jest zdjąć wkładając kciuk pod materiał na wysokości czoła (wówczas czepek po prostu się zsunie).